Wynajem nieruchomości a podatek – podatek od najmu i rozliczenia z najemcami

stevepb / Pixabay

Jednym z popularniejszych sposobów na tzw. dochód pasywny jest wynajem nieruchomości. Oprócz niewątpliwych korzyści, jakie wynikają z tego tytułu, trzeba też pamiętać o tym, że analogicznie jak w przypadku innych sposobów generowania dochodów, tak i tu niezbędne jest rozliczenie się z tego z fiskusem. Sposoby, jak ten temat rozwiązać są różne i zależy to w zasadzie od tego, czy prowadzimy firmę bądź też nie. Chociaż i to nie rozwiązuje do końca tego, jaki podatek od najmu i rozliczenia z najemcami musimy przeprowadzić. Stąd też przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Sposobów rozliczanie podatku dochodowego z tytułu najmu jest dwa. Można tego dokonać przy pomocy ryczałtu ewidencjonowanego bądź też lub wg skali podatkowej.

Ryczałt

Spoglądając na kwestie czysto teoretyczne, to ta forma rozliczania się z fiskusem wydaje się atrakcyjniejsza. Wynika to z faktu, że stawka podatku jest o wiele niższa w stosunku do pierwszego progu na zasadach ogólnych. Warto jednak mieć świadomość faktu, że przy wyborze tej opcji niejako z automatu tracimy okazję do odliczania od podatku kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości i jego amortyzacją. Warto dodać, że ta forma rozliczania się z prywatnego wynajmu jest zdecydowanie najpopularniejsza wśród właścicieli w Polsce. Trzeba tu zaznaczyć, że wysokość podatku jest tu naliczana od całej kwoty czynszu, która jest opłacana przez najemcę. Do tego niniejszą kwotę umieszcza się w umowie.

Podatek na zasadach ogólnych

Niniejszy sposób rozliczania jest znacznie mniej popularny w naszym kraju. W zasadzie korzystają z niej najczęściej osoby prowadzące działalność gospodarczą. Nie jest jednak powiedziane, że taki podatek od najmu i rozliczenia z najemcami jest mniej opłacalny dla przeciętnego Kowalskiego. Wariant ten jest z pewnością dobry dla każdego, kto pozytywną opcją dla ludzi mających zaciągnięty kredyt na zakup nieruchomości.

Jaki podatek od najmu i rozliczenia z najemcami wybrać?

Wszystko zależne jest naszych potrzeb. Do tego obie formy opodatkowania mogą znaleźć swoich zwolenników. Trzeba wszystko rozpatrywać na swoim przypadku i warto przed podjęciem ostatecznej decyzji skontaktować się z doradcą podatkowym. To również istotne z racji tego, że decyzji nie można zmienić potem na przestrzeni roku i trzeba czekać dopiero na czas między 1 a 20 stycznia kolejnego roku.