Jakie warunki powinna spełniać odzież robocza do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych?

Profesjonalna odzież robocza ma za zadanie chronić pracownika przed rozmaitymi uszkodzeniami (takimi choćby jak zranienia, otarcia), a także przed zimnem, nadmiernym promieniowaniem słonecznym, wiatrem oraz wpływem innych czynników atmosferycznych, ale nie tylko. Czym powinna charakteryzować się odzież robocza idealna do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych? Na to oraz na inne pytania odpowiemy w artykule.

Główne funkcje odzieży roboczej

Każdy pracownik i pracodawca przestrzegający zasad BHP, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że do w pełni bezpiecznego wykonywania obowiązków na konkretnym stanowisku pracy, niezbędne są nie tylko odpowiednie narzędzia i materiały, ale też wysokiej jakości odzież robocza. W ofercie sklepów z odzieżą ochronną i roboczą, takich jak na przykład AMW, znajdziemy wiele elementów, które składają się na szeroko pojętą odzież roboczą. Wśród nich wymienić warto między innymi: spodnie robocze do pasa, ogrodniczki, bluzy, kurtki, t-shirty, koszulki polo, buty robocze oraz rękawice (ochronne, robocze).

Odzież robocza to nieodzowny element wyposażenia każdego pracownika działającego w obszarze przemysłu produkcyjnego, budowlanego, chemicznego czy ciężkiego. Odzież robocza ma za zadanie chronić pracownika przed zabrudzeniem, uszkodzeniem ciała (jak np. skaleczenia, otarcia naskórka). Jednym z ważniejszych zadań odzieży roboczej jest ponadto ochrona użytkownika przed działaniem rozmaitych czynników atmosferycznych.

Jakie wymogi powinna spełniać odzież robocza do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych?

Odzież robocza powinna być wykonana z najwyższej jakości materiałów zapewniających użytkownikowi maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Ubrania robocze do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych powinny cechować się wodoodpornością i wiatrochronnością. Powinny doskonale chronić przed działaniem niższych temperatur, ale jednocześnie swobodnie przepuszczać powietrze, nie powodując pocenia się.

Do ubrań roboczych przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych zalicza się między innymi odzież roboczą ocieplaną, odzież przeciwdeszczową, a także odzież wiatrochronną. Do ochrony przed nadmiernym promieniowaniem światła słonecznego stosuje się ponadto odzież o właściwościach ochronnych przed działaniem promieniowania UV.