Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym w Niemczech?

Planujesz w najbliższym czasie rozpocząć pracę w Niemczech i przy tym przeprowadzić się do tego kraju? W takim razie koniecznie musisz dowiedzieć się m.in. o tym, jak funkcjonuje tam służba zdrowia, a przede wszystkim, na jakich zasadach musisz płacić składkę zdrowotną. W dalszej części tego artykułu przekonasz się, czym charakteryzuje się ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech.

Ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech – pobyt tymczasowy

Jeśli wyjeżdżasz do Niemiec tylko na wakacje czy na bardzo krótki okres, to nie musisz opłacać ubezpieczenia w tym kraju. W razie jakiegoś niespodziewanego wydarzenia, gdzie potrzebna będzie pomoc medyczna, będziesz mógł lub mogła skorzystać z niemieckiej służby medycznej. Jednak, aby tak się stało, musisz spełnić 2 warunki. Po pierwsze powinieneś mieć aktywne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce lub w innym kraju, należącym do Unii Europejskiej. Warunek drugi to wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia  Zdrowotnego, czyli EKUZ oraz posiadanie ze sobą paszportu bądź dowodu osobistego.

Ubezpieczenia zdrowotne Niemcy – co musisz wiedzieć?

Jeśli jednak przeprowadzasz się na stałe do Niemiec i nie masz aktywnego ubezpieczenia w żadnym innym kraju, to konieczne będzie dokonywanie zapłaty składek na ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech.

Zazwyczaj uznaje się, że obowiązek opłacenia składek pojawia się po tym, jak mieszkasz w Niemczech ponad rok lub też, gdy zostajesz na stałe zameldowany lub zameldowana w tym kraju. 

Od 1 stycznia 2009 r. wprowadzono w Niemczech przepis, który kładzie na obywateli tego kraju obowiązek płacenia na ubezpieczenie zdrowotne.

Jakie ubezpieczenie zdrowotne warto wybrać w Niemczech?

Do wyboru masz państwowe i prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech. Która opcja jest lepsza? Wszystko zależy od Twoich potrzeb, ale też zarobków. Zazwyczaj osoby, które zarabiają poniżej 64 350 euro w ciągu roku, decydują się głównie na ubezpieczenie państwowe. Dopiero od tej kwoty zaczyna się możliwość korzystania jedynie z prywatnego ubezpieczenia. Chodzi tutaj o tzw. Gewerbe.

Dlaczego prywatne ubezpieczenia zdrowotne stają się coraz popularniejsze w Niemczech? Przede wszystkim z tego powodu, że wyróżniają się naprawdę dużą elastycznością. W dodatku charakteryzują się tym, że masz do wyboru sporo różnych taryf. Dla wielu osób wybranie najkorzystniejszej opcji dla siebie nie jest wcale taką prostą sprawą. Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem staje się skontaktowanie z doradcą, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą dla siebie taryfę.

Tym bardziej że poszczególne taryfy różnią się dostępnością do różnych usług medycznych i przywilejów, a także wiążą się z koniecznością zapłacenia comiesięcznych składek na ubezpieczenie zdrowotne w różnej wysokości. 

Ciekawostką jest również to, że składka na prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech różni się w zależności od tego, jak długi będzie Twój pobyt w tym kraju i w zależności od Twojego wieku. Coraz częściej firmy ubezpieczeniowe zapewniają możliwość skorzystania z bardzo korzystnej wysokości składek osobom, które dopiero co przyjechały do Niemiec i zdecydowały się opłacać ubezpieczenie zdrowotne w tym kraju.

Zastanawiasz się zapewne, jakie są koszty ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech? W przypadku prywatnego ubezpieczenia musimy liczyć się ze składakami w granicach ok. 150 euro. Warto porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych, aby móc wyłonić z dostępnych możliwości ofertę, która opłaca się najbardziej.

Jak widzisz, istnieje wiele ważnych kwestii, o których warto wiedzieć, aby rozpocząć nowy rozdział w życiu w kraju naszych zachodnich sąsiadów.