Czy młody kierowca zawsze musi płacić więcej za OC? Czyli zniżka OC za wiek

Tumisu / Pixabay

Kupując samochód, musimy pamiętać, że jego obowiązkowym elementem jest ubezpieczenie OC. Ceny tego produktu różnią się od siebie w różnych firmach, ale ma to związek nie tylko z samą konkurencyjnością ofert. Powinniśmy mieć świadomość tego, że na ostateczną wysokość składki OC mają nie tylko informacje dotyczące naszego pojazdu. Niezwykle ciekawą lub też szokującą dla wielu osób kwestią może być to, że elementem wpływającym na finalną wysokość składki OC jest wiek kierowcy.

Z czego taki stan rzeczy wynika? Zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych młody kierowca jest uznawany za skłonnego do zbyt szybkiej jazdy. Do tego młodzi kierowcy nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Jednym słowem może powodować znacznie częściej wypadki, a w konsekwencji zmuszać towarzystwa ubezpieczeniowe do regulacji szkód z tego tytułu. Stąd też całkiem zrozumiałe i logiczne wydają się pod tym kątem wyższe opłaty. Jednak to tylko część prawdy. Młody kierowca to ten do 29 roku życia. Jednak jest to w dużym stopniu niewłaściwe podejście, bo sugerujemy się tylko datą urodzenia kierowcy, a nie jego doświadczeniem za kółkiem. Tym samym np. osoba po 30 roku życia, która świeżo zdała egzamin na prawo jazdy, nie jest traktowana jako młody kierowca.

Zniżka OC za wiek – Jak nie płacić zbyt wiele za ubezpieczenie?

Pierwszym elementem, który pozwoli nam uniknąć uniknąć wysokiej składki, jest dobór odpowiedniego modelu auta jako pierwszy pojazd. Zbyt szybki sportowy pojazd nie jest tu raczej mile widziany. Na uprzywilejowanej pozycji są tu osoby mające dzieci i żyjące w formalnym związku zapłacą mniej od bezdzietnych singli. Do tego chcąc płacić za ubezpieczenie OC w ratach, wyjdzie nam to drożej. W zasadzie już na starcie musimy się w takim przypadku liczyć z tym, że będzie to koszt o około 30% wyższy. Stąd też lepiej skorzystać z jednorazowej opłaty. Zniżka oc za wiek czeka też na osoby, które dzielą z kimś pojazd i ma ono współwłaścicieli. W takim przypadku ubezpieczyciel bierze pod uwagę zniżki wypracowane przez tego bardziej doświadczonego współwłaściciela. Tym samym nawet będąc młodą osobą, można nieco zaoszczędzić, korzystając z doświadczenia na drodze i tym samym większej ilości zniżek np. przez rodzica.