Jak wybrać fundusz ETF? Wskazówki dla początkujących inwestorów

Fundusze ETF to bardzo szeroka kategoria produktów inwestycyjnych. Początkujący inwestorzy mogą mieć poważny problem ze znalezieniem takiego ETF-a, który w jak największym stopniu będzie dostosowany do poziomu akceptowanego przez nich ryzyka, a dodatkowo da szansę na zarobienie pieniędzy. Wybór funduszu ETF to nie jest taka prosta sprawa, ponieważ przed podjęciem tej decyzji należy wziąć pod uwagę szereg czynników. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie elementy trzeba uwzględniać przy podejmowaniu tej ważnej decyzji. Zapraszamy do lektury.

Fundusze ETF – definicja pojęcia

Exchange-Traded Fund (ETF), to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, który posiada wiele elementów wspólnych z akcjami. Podstawowa różnica polega jednak na tym, iż zadaniem ETF-ów jest śledzenie i odwzorowywanie wartości konkretnego indeksu, branży, sektora, towaru lub jakiegokolwiek innego aktywa bazowego. Inwestorzy zaopatrujący się w ETF-y mają szerokie możliwości inwestowania.

Najważniejszy atut, jaki wyróżnia ETF-y, to w szczególności możliwość bardzo szybkiego zdywersyfikowania portfela inwestycyjnego. Próg wejścia przy ETF-ach jest zdecydowanie niższy niż przy akcjach i innych aktywach. Poprzez dysponowanie jednostkami funduszu możemy mieć prawo do udziału w całkowitych aktywach funduszu, czyli jego części. 

Obecnie zaopatrywanie się w ETF-y jest bardzo proste. Obecnie każda profesjonalna platforma inwestycyjna ma je w swojej ofercie. Dzięki temu fundusze ETF można kupować w pełni online, bez konieczności wychodzenia z domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że inwestując w ETF-y bez właściwego przygotowania można w bardzo krótkim czasie stracić nawet wszystkie zainwestowane środki. 

W związku z powyższym, przed jakąkolwiek decyzją o inwestycji w ETF-y, warto najpierw dowiedzieć się jak najwięcej na temat mechanizmów rządzących tym rynkiem. Dzięki temu ryzyko utraty całego kapitału będzie nieporównywalnie niższe.

Wybór funduszu ETF – porady i wskazówki

Obecnie oferta funduszy ETF jest niezwykle bogata, w związku z czym znalezienie takiego, który będzie nam odpowiadał, może być bardzo trudne. Zanim podejmiemy tę decyzję, powinniśmy w pierwszej kolejności sprecyzować swoje cele inwestycyjne. Warto zastanowić się, czy poszukujemy funduszu ETF śledzącego szeroki indeks rynkowy, czy też zależy nam na takim ETF-ie, który pozwala na zainwestowani jedynie w jeden określony sektor gospodarki.

Bardzo ważne jest też ciągłe analizowanie kondycji poszczególnych funduszy ETF. Warto sprawdzić, jakie aktywa bazowe śledzi konkretny ETF, jaka jest jego historia oraz zasady zarządzania funduszem. Oprócz tego, należy też koniecznie zweryfikować płynność i spread. Płynność to absolutnie jeden z kluczowych czynników – wskazuje on na to, czy wolumen obrotu jest wystarczający, aby możliwe było wygodne kupowanie i sprzedawanie udziałów. Z kolei spread oznacza różnicę między ceną kupna a ceną sprzedaży. Im spread jest niższy, tym lepiej. Przed zakupem ETF-a warto też zweryfikować koszty i opłaty zarządzania  a także prowizje giełdowe.