Firmy rozważające modernizację, przeniesienie siedziby, czy zakup nowego, drogiego sprzętu, często zastanawiają się, skąd pozyskać potrzebne środki. Zdarza się, że przeznaczenie ich na ten cel z firmowego budżetu w praktyce sparaliżowałoby działalność przedsiębiorstwa. Dobrą propozycją może być kredyt inwestycyjny.
Co to jest kredyt inwestycyjny?
Kredyt inwestycyjny to specyficzna forma kredytowania, udzielana jednostkom gospodarczym. Środki pozyskane w ten sposób powinny służyć działalności rozwojowej, a zatem, mówiąc prostszym językiem – muszą być zainwestowane w rozwój firmy. Istnieje jednak szereg możliwości, jeśli chodzi o to, w co możemy „włożyć” pozyskane środki. Dla przykładu, środki, jakie zapewnią nam kredyty inwestycyjne dla firm, można wykorzystać w celu:
- modernizacji sprzętu należącego do firmy
- zakupienia zupełnie nowego sprzętu
- rozbudowy firmy – na przykład poprzez budowę dodatkowych linii produkcyjnych
- zakupu lub modernizacji nieruchomości będącej siedzibą firmy
- zakupu licencji lub patentów
Tak pozyskane środki możemy również zainwestować w wartości niematerialne – ważne, by były one składnikami majątku trwałego firmy.
Kredyt inwestycyjny możemy również wykorzystać w inny sposób. Może on nam bowiem posłużyć do spłaty zadłużenia w innej instytucji finansowej, oraz sfinansowanie pozostałych rodzajów zobowiązań.
Wysokość kredytu inwestycyjnego
W zdecydowanej większości przypadków banki indywidualnie podchodzą do kwestii wysokości świadczenia (jak również do kwestii opłat związanych z kredytowaniem). Zdarza się jednak, że firmy otrzymują finansowanie w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych.
Zazwyczaj cała suma kredytu zostaje wypłacona w całości – nie jest to jednak regułą. W zależności od tego, czy nasza inwestycja ma mieć długotrwały okres realizacji, możemy wnioskować o wypłatę kredytu w kilku transzach – dzięki temu odpowiednią ilość środków będziemy mieli zawsze na czas. W tym przypadku musimy jednak mieć na uwadze fakt, że wypłata kolejnej transzy uzależniona jest od spłaty poprzedniej – jeśli się z tym spóźnimy, nie otrzymamy pieniędzy, dopóki nie uregulujemy długu.
Jak uzyskać kredyt inwestycyjny? O czym należy pamiętać?
Kredyty inwestycyjne dla firm udzielane są jedynie przedsiębiorcom, którzy są w stanie spełnić określone warunki. Oczywiście, niezbędne będzie udowodnienie pozytywnej historii kredytowej. Konieczne jest również przedstawienie instytucji dokumentów finansowych przedsiębiorstwa, a także konkretnego planu inwestycji. Informacje te są niezbędne, aby bank mógł ocenić sytuację finansową naszej firmy, możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania oraz sens samej inwestycji. Konieczna będzie także analiza marketingowa i prawna naszego przedsięwzięcia.
Oczywiście, jak można zauważyć, część wymogów wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, na co należy być przygotowanym. Konieczna jest również wpłata własna na poczet kredytu. W zależności od banku, w którym staramy się o sfinansowanie inwestycji, jej wysokość będzie się wahać od 10 do nawet 40%. Oprócz tego należy pamiętać, że banki udzielając nam takiego finansowania ryzykują – inwestycja może przecież nie wypalić. Należy więc liczyć się z tym, że koszta takiego finansowania są dość spore – nawet o 3-4 punkty procentowe wyższe, niż w przypadku kredytów obrotowych.