Kredyt refinansowany, czyli jak nie wpaść w spiralę długów

VisionPics / Pixabay

Każdy z nas marzy oo komforcie posiadania własnego domu lub mieszkania. Każdy z nas szuka spokoju i bezpieczeństwa, który daje możliwość mieszkania “na swoim”. Rynek nieruchomości zapełniony jest ofertami lokum do kupna. Jednak ostatnie wydarzenia to jest epidemia COVID-19, czy wojna na Ukrainie miały bezpośredni wpływ na bardzo duży wzrost cen nieruchomości do sprzedaży. Przyjazd uchodźców z Ukrainy spowodował bezpośrednio wzrost cen najmu, co następnie spowodowało, że wynajem przestał być opłacalny. Stąd też coraz chętniej sięgamy po kredyt hipoteczny na budowę domu lub zakup mieszkania.

Zakup nieruchomości gotowej, czy też budowa od podstaw to dylemat dla bardzo wielu osób. Bowiem jeżeli mówimy o kredycie hipotecznym jest to zobowiązanie na bardzo długi okres czasu, często nawet na 30 lat. Pojawiają się więc wątpliwości czy poradzimy sobie ze spłatą zadłużenia. Warto pamiętać, że oprócz kwoty głównej kredytu musimy bankowi oddać oprocentowanie, opłatę przygotowawczą i prowizję – jako koszty wstępne kredytu, koszty wyceny nieruchomości, koszty ubezpieczenia kredytu, sądowe i notarialne. Wiele potencjalnych kredytobiorców nie mających podstawowej wiedzy na ten temat są bardzo zdziwieni ostateczną sumą do spłaty. Jeżeli więc nie posiadamy wiedzy na temat zaciągania kredytów, czy pożyczek warto sięgnąć po fachową poradę. Jedynie niezależny doradca kredytowy lub ekspert finansowy są w stanie wytłumaczyć nam wszystko od podstaw, dobrać odpowiedni kredyt, oraz bank w którym będziemy spełniać wszystkie wymagania w tym zdolność kredytową.

Jeżeli chodzi o kredyty na rynku istnieje kilka opcji do wyboru. Kredyt hipoteczny na budowę domu, kredyt hipoteczny na zakup działki, pożyczka hipoteczna, kredyty gotówkowe, obrotowe czy inwestycyjne. Rodzaj kredytu jest uzależniony od sumy jaką chcielibyśmy uzyskać, naszej zdolności kredytowej czy celu na który ma być przeznaczony. Jeżeli jesteśmy laikiem w temacie zaciągania zadłużenia nie widzimy podstawowej różnicy pomiędzy wszystkimi tymi sformułowaniami. Ostatnimi czasy na rynku kredytom stał się bardzo modny kredyt refinansowy. Nie inaczej jest to kredyt zaciągany w celu spłaty innego kredytu, często zaciągniętego w innym banku. Instytucje udzielające kredytów prześcigają się w ofertach kredytów refinansowych oferując atrakcyjne oprocentowanie, czy też niską ratę. Jednak, czy aby nie jest to pierwszy krok do wejścia w spiralę długów? Zaciągając kolejny kredyt nasza rata być może nie ulegnie podwyższeniu,a le może za to wydłużyć się okres spłaty. Bowiem jeżeli mamy problem ze spłatą jednego kredytu z niższą ratą, czy poradzimy sobie ze spłatą kolejnych zadłużeń. Mając na uwadze to, że banki chętnie manipulują dłużnikami wykorzystując ich naiwność, brak wiedzy w temacie kredytów, a czasem też ludzką bezradność zachowajmy szczególną czujność lub też skorzystajmy z fachowej porady udzielonej przez eksperta kredytowego lub niezależnego doradcę finansowego. Oprócz wiedzy fachowej posiadają przede wszystkim doświadczenie w pracy z różnymi bankami i wychwytują ich sztuczki czy ukryte kruczki prawne.