Jak zredukować koszty współpracy z biurem rachunkowym?

Young Businesswoman Calculating Bill With Computer And Laptop On Desk

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia szczegółowej księgowości związanej ze wszystkimi wydatkami i przychodami swojej firmy. Zadanie to w wielu przypadkach jest jednak bardzo skomplikowane i czasochłonne, dlatego właściciele działalności decydują się na współpracę z biurem rachunkowym, co wiąże się z pewnymi opłatami. Jak więc można zredukować koszty obsługi księgowej? Odpowiadamy na to pytanie w artykule!

Określenie ilości faktur

Jednym z głównych zadań biura rachunkowego oferującego bieżącą obsługę księgową jest ewidencja faktur, a także przygotowywanie na ich podstawie comiesięcznych sprawozdań i deklaracji. Koszty współpracy z biurem księgowym uzależnione są więc przede wszystkim od ilości dokumentów sprzedaży czy też zakupu.

W związku z tym warto oszacować, ile faktur dane przedsiębiorstwo wystawia oraz otrzymuje w miesiącu, aby nie przepłacać za zbyt duży pakiet. Jeśli zatem prowadzisz firmę, która nie wystawia ani nie otrzymuje wielu dokumentów sprzedażowych, koniecznie zaznacz to podczas ustalania warunków współpracy z wybranym biurem.

Zakres obsługi dostosowany do potrzeb

Kolejnym sposobem na redukcję kosztów współpracy z biurem rachunkowym jest dostosowanie zakresu wykonywanych usług do indywidualnych potrzeb firmy. Wiele biur oferuje bowiem kompleksową obsługę, która zawiera zarówno podstawowe działania księgowe, jak i dodatkowe czynności, takie jak nieograniczona liczba konsultacji czy doradztwo.

Nie każde przedsiębiorstwo potrzebuje takich usług, więc nie ma sensu przepłacać za coś, z czego nie będziesz korzystał. Renomowane biura księgowe, takie jak Duet, zawsze dostosowują swoją ofertę do konkretnych, jasno określonych potrzeb, dzięki czemu obsługa oraz jej cena spełniają oczekiwania właścicieli działalności.

Lokalizacja biura

Nie od dziś wiadomo, że najwyższe ceny panują w dużych miastach. W związku z tym, chcąc zredukować koszty obsługi księgowej, powinieneś szukać biur zlokalizowanych na ich obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach. Różnica pomiędzy obowiązującymi w tych miejscach stawkami jest w większości bardzo odczuwalna.

Coraz więcej biur oferuje obsługę zdalną, w związku z czym nie musisz jeździć do ich siedziby lub spotykać się z księgowymi. Dzięki temu możesz bez przeszkód zdecydować się na współpracę z biurem z sąsiedniego, znacznie mniejszego miasta i czerpać z tego duże korzyści.