Co daje nam zatrudnienie profesjonalnego biura rachunkowego?

Niezależnie od tego czy jesteśmy przedsiębiorcą, które już od dłuższego czasu działa w swojej branży, czy dopiero zakładamy pierwszą naszą działalność gospodarczą to warto zatrudnić profesjonalnego księgowego. Osoba na tym stanowisku będzie wspierać nas swoją wiedzą i profesjonalizmem w gąszczu zmian podatkowych, opłatach składek ubezpieczeniowych ZUS czy wspierając wiedzą na temat wciąż zmieniających się przepisów dotyczących podatków, składek na ubezpieczenia oraz w ogóle działalności gospodarczej. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą bądź niewielką firmę to nie musimy też zatrudniać księgowego na danym stanowisku. Możemy skorzystać z oferty profesjonalnego biura rachunkowego czy centrum księgowego, które zaoferuje nam profesjonalną pomoc. Jak wybrać biuro rachunkowe czy centrum księgowe dopasowane do naszych potrzeb?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego warto zatrudnić profesjonalne biuro rachunkowe
  • jak znaleźć profesjonalne centrum księgowe, które zajmie się obsługą naszej firmy
  • na co zwracać uwagę przy analizie oferty tego rodzaju podmiotów

Wybór biura rachunkowego dla naszej firmy to poważna decyzja, dlatego warto uważnie przeanalizować ofertę dostępnych na rynku podmiotów. Niezależnie od tego czy jesteśmy małą firmą działającą na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej czy prowadzimy spółkę cywilną, spółkę z o.o. czy spółkę jawną, profesjonalne biuro księgowe będzie w stanie nam pomóc na każdym polu. Nie tylko w zakresie rozliczeń dokumentów księgowych, ale także w zakresie pomocy prawnej. To bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa, jego płynności finansowej oraz dopełnienia wszelkich obowiązków podatkowych wobec państwa.

W jaki zakresie możemy liczyć na pomoc biura rachunkowego?

Biuro rachunkowe czy centrum księgowe to podmioty zajmujące się profesjonalnymi usługami księgowymi dla podmiotów gospodarczych. Zakres ich oferty jest bardzo szeroki. Profesjonalna księgowa zatrudniona w takiej firmie pomoże nam w obsłudze dokumentów księgowych, to jest wystawianiu i księgowaniu faktur, a także innych dokumentów księgowych. Dodatkowo w ramach usług biura rachunkowego możemy otrzymać także usługę wypełniania wszelkich deklaracji podatkowych oraz dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Księgowa w naszym imieniu uzupełni wszystkie dokumenty takie jak ZUS DRA itd., dotyczące odprowadzanych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarówno dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą jak i dla jej pracowników.

Biuro rachunkowe czy centrum księgowe może zaoferować nam pomoc prawną w korespondencji z urzędami takimi jak ZUS czy Urząd Skarbowy.  Pomoże również w zawieraniu umów handlowych oraz ich sporządzaniu. Sprawdzać będzie dla nas także inne dokumenty prawne, które jesteśmy zobowiązani sporządzać w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Inne bowiem dokumenty obowiązują spółkę jawną czy spółkę cywilną, a inne jednoosobową działalność gospodarczą. Dodatkowo, jednoosobowa działalność gospodarcza może rozliczać się na zasadzie ryczałtu bądź Księgi Przychodów i Rozchodów, może także prowadzić działalność nierejestrowaną.

Współpracując z biurem rachunkowym otrzymamy często możliwość skorzystania z usług doradztwa podatkowego oraz obsługi kadrowo-płacowej.

Biuro rachunkowe czy centrum księgowe zaoferuje nam również obsługę prawną, tzw. pełną księgowość, czyli prowadzenie ksiąg rachunkowych, tworzenie bilansów, sprawozdań finansowych i innych ważnych dokumentów księgowych i podatkowych, zarówno dla małych jak i dużych firm. Dzięki temu my nie będziemy musieli się niczym martwić. Będziemy także informowani na bieżąco o zmianach w prawie podatkowym czy innych aktach prawnych dotyczących działalności gospodarczej różnego typu.

Księgowość Bydgoszcz – jak znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe oferujące kompleksowe usługi księgowe i rzetelną realizację usług księgowych?

W zależności od lokalizacji naszej firmy wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę internetową, np. „księgowość Bydgoszcz”. W ten sposób znajdziemy wszystkie te podmioty w naszej okolicy, które zaoferują nam stosowne usługi księgowe lub doradztwo podatkowe. W tym wypadku otrzymamy wyniki pozwalające nam wybrać biuro rachunkowe w Bydgoszczy, takie jak centrumksiegowe.pl. Kierując się opiniami innych klientów będziemy mogli wybrać najlepszą opcję dla nas.

Warto uważnie przyjrzeć się ofercie biura rachunkowego. Na rynku istnieje szereg podmiotów tego rodzaju. Część z nich może obsługiwać jedynie niewielkie działalności gospodarczej i niewielkie firmy, a część specjalizować się w obsłudze dużych przedsiębiorstw. W zależności od tego na jakim etapie rozwoju jest nasza firma, każdy podmiot może oferować nam usługi skrojone na miarę naszych potrzeb. Warto też dokładnie dopytać o ofertę danego biura rachunkowego i odwiedzić jego stronę internetową, gdzie powinny znaleźć się wszystkie dostępne informacje. Istotne dla nas powinno być również wieloletnie doświadczenie, którego wymaga prowadzenie biura rachunkowego. Jednak równie dobrze możemy znaleźć nowoczesne biuro rachunkowe z krótszym stażem, ale specjalizujące się w innowacyjnych branżach lub usługach.

Biura rachunkowe mogą oferować nam także pakiety usług, w ramach których mamy odpowiednie usługi w stałej cenie płaconej miesięcznie. Inne biura rachunkowe mogą oferować nam pakiety za określoną liczbę usług, np. cenę za wystawienie określonej ilości faktur bądź księgowanie określonej ilości dokumentów. Warto to wszystko dokładnie przeanalizować by wiedzieć jakiej kwoty spodziewać się za obsługę księgową. Chociaż rząd wprowadza wiele udogodnień dotyczących działalności gospodarczej, w tym elektroniczny rejestr faktur, możliwość wysyłania wniosków i deklaracji do ZUS czy Urzędu Skarbowego online, warto jednak mieć na uwadze to, że możemy mieć profesjonalną obsługę księgową, która pomoże nam w razie wątpliwości.

Jeśli nie jesteśmy przekonani co do wynajmowania biura rachunkowego, bo liczba naszych faktur nie jest duża lub jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie, to jednak warto sprawdzić biura rachunkowe pod kątem tego, czy możemy korzystać na przykład z okazjonalnych porad biura rachunkowego czy centrum księgowego, jeśli zajdzie taka potrzeba.