Co oznacza ocena punktowa w BIK-u? Interpretacja oceny punktowej BIK

Alexas_Fotos / Pixabay

Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK to instytucja dostarczająca informacji o naszej aktywności w kontekście pozyskiwania i spłacania bądź nie, danych zobowiązań finansowych. Instytucja ta ma też określone narzędzie pozwalające ocenić, czy dana osoba może otrzymać kredyt, leasing lub telefon na abonament. Jest to ocena punktowa (scoring). Warto mu się przyjrzeć, bo dzięki temu, że zostanie przeprowadzona interpretacja oceny punktowej bik ułatwimy sobie nieco w życiu.

Czym jest scoring BIK i na co ma on wpływ?

Bank czy instytucja finansowa oceniają klienta jedynie po historii kredytowej, nie zyska kompletnych informacji. O wiele wygodniejszym i przede wszystkim szybszym rozwiązaniem jest ocena punktowa w BIK-u. Zasady tego typu punktacji są proste, bo mamy model oceny od 1 do 100 punktów.

Tym samym Biuro Informacji Kredytowej określa, że wynik:

– 0 do 59 punktów, nie jest najlepszy i nasza zdolność kredytowa jest niska,
– minimum 60 punktów sugeruje już jej poziom jako dobry,
– 80 punktów to wynik bardzo dobry.

Tym samym im więcej punktów uzyskał dany pożyczkobiorca tym ma on szanse na kredyt. Punkty te wynikają nie tylko z wcześniejszych terminowych spłat, ale i ogólnej aktywności kredytowej danej osoby. Ilość punktów niezbędnych do otrzymania kredytu to nie jest do końca dobrze postawioną tezą. Warto bowiem mieć świadomość, że nie jest to jedyne kryterium. Scoring BIK to bowiem ocena ryzyka związanego z udzieleniem kredytu, a do udzielenia kredytu trzeba brać pod uwagę jeszcze inne parametry. Chodzi tutaj mianowicie o wysokość dochodów, aktualne zobowiązania i wcześniejszą historię kredytową.

W jaki sposób ustala się i jaka jest interpretacja oceny punktowej bik?

W celu wyliczenia oceny punktowej BIK wykorzystuje się skomplikowane formuły matematyczne. Sama wiarygodność danego klienta jest ustalana na podstawie porównania jego sytuacji z klientami, jacy otrzymali już kredyty. Tym samym najwyższą punktację możemy otrzymać, kiedy nasz profil pasuje do osób spłacających terminowo swoje zobowiązania. Do tego do finalnej punktacji klienta wchodzą też elementy profilu kredytobiorcy.

Czy taka ocena jest wiarygodna?

W dużym stopniu tak. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie instytucje finansowe generują takie raporty. Mając jednak ocenę powyżej 80 punktów bez względu na późniejszy proces weryfikacji wniosku mamy ogromne szanse na pozytywne rozpatrzenie naszej aplikacji o kredyt.