Zalety i wady klasycznej tablicy kredowej

StockSnap / Pixabay

Tablice kredowe zna każdy – ciemnozielone lub czarne, nieodłącznie kojarzą nam się z latami spędzanymi w szkolnej ławie. Jakie są ich wady, a jakie zalety?

Wady klasycznej tablicy kredowej

Pisanie po tablicy zwykłą białą kredą wiąże się z kilkoma oczywistymi wadami. Pierwsza, to pylenie się kredy. Powoduje to, że pisząc dużo po takiej tablicy można się spodziewać kredowego pyłu na swoich dłoniach, włosach czy ubraniach. Pył kredowy nie zawsze jest też tolerowany przez alergików. Oprócz tego kreda bardzo lubi wysuszać dłonie. Niestety, z przesuszonymi palcami i paznokciami często miewają problem nauczyciele. Zmywa się taką tablicę za pomocą mokrej gąbki. Na mokrej tablicy może być problem z pisaniem kredą, a zbyt słabo zmoczona gąbka może nie dawać sobie rady z wytarciem jej bez pozostawiania smug.

Zalety tablicy kredowej

Tradycyjna tablica ma jednak również mnóstwo zalet. Podstawową będzie z pewnością jej niska cena. Takie tablice zdecydowanie stoją w zasięgu możliwości finansowych każdej szkoły, czy mieszkania prywatnego, w którym chcemy sobie zafundować taki element dekoracyjno-edukacyjny dla dzieci. Na stronie http://e-tablica.pl można znaleźć przykłady różnych tablic, spośród których każdy użytkownik z pewnością wybierze opcję najlepszą dla siebie.

Pisanie po takiej tablicy sprawia przede wszystkim dzieciom ogromna frajdę. Jest to więc opcja wydajniejsza i łatwiejsza w obsłudze, niż tablica suchościeralna. Ta oczywiście również ma mnóstwo zalet, ale podstawowa jej wada jest na przykład to, że gdy wkład w markerze się wyczerpie, zapisane na tablicy informacje są bardzo źle widoczne. W przypadku kredy takiego problemu nie ma – nawet “ogryzkiem” kredy jesteśmy w stanie rysować w pełni widoczne, dobrej jakości rysunki. Malowanie kreda po dobrej jakości tablicy tradycyjnej daje też możliwość zwiększania i zmniejszania nacisku na kredę. Jest to bardzo przydatne, gdy lubimy tworzyć różne ciekawe rysunki różnokolorowymi kredami. Jest to więc bardziej ekonomiczna i łatwiejsza w obsłudze wersja tablicy, dobra zarówno do szkoły, jak i do domu.