Ile kosztuje pożyczka? Co zawiera całkowity koszt pożyczki?

Pożyczki gotówkowego, obok kredytów są jedną z popularniejszych form pozyskiwania gotówki. Jak jednak wiadomo, takie oferty nie są darmowe i wiążą się z pewnymi kosztami, które mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym chce się pozyskać finansowanie. Pożyczki z założenia uznawane są za łatwiejsze do uzyskania i szybsze, ale ile to może kosztować?

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to nic innego jak zobowiązanie finansowe, zawierane w formie umowy, na określoną kwotę pieniędzy. Może być ona udzielana zarówno przez banki, jak i firmy pozabankowe, z czego ta druga możliwość jest znacznie częściej spotykana. Pożyczki są uznawane za łatwiejsze w dostępie w przeciwieństwie do kredytów bankowych, z racji tego, że weryfikacja klientów jest mniej restrykcyjna, jak również czas oczekiwania na gotówkę jest krótszy. Mimo wszystko, pożyczki same w sobie najczęściej opiewają na nieco niższe kwoty niż kredyty, są jednak dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebuje się niewielkich kwot w miarę krótkim czasie.

Co składa się na koszt pożyczki?

Bank czy firma pozabankowa, udzielając pożyczki gotówkowej, pobiera z tego tytułu dodatkowe opłaty. Odbierane są one najczęściej w formie spłacanych odsetek, ale oprócz nich trzeba wymienić także takie koszty jak oprocentowanie, prowizje, opłaty przygotowawcze, opłaty za rozpatrzenie wniosku, a w rzadszych przypadkach także ubezpieczenia. To, jak obliczyć całkowity koszt pożyczki wyjaśnia uwagafinanse.pl, z wyjaśnieniem tego, co należy w takich wyliczeniach uwzględnić. Warto pamiętać też o tym, że każdy bank i firma pozabankowa indywidualnie ustala sposób rozliczania pożyczkobiorców, co za tym idzie, nie wszędzie będzie to wyglądało tak samo.

Jak obliczyć całkowity koszt pożyczki?

Najprościej w obliczeniu całkowitego kosztu pożyczki może pomóc kalkulator kosztów pożyczki. Można go z łatwością znaleźć w internecie i wiele stron udostępnia możliwość dokonania takich obliczeń. Działa to w ten sposób, że wpisuje określoną kwotę i czas spłaty, by dowiedzieć się, ile będzie wynosiła wysokość raty oraz ile wyniesie nas w tym przypadku całkowity koszt. Wiele porównywarek finansowych także w ten sposób funkcjonuje, co pozwala nie tylko zweryfikować to, ile się zapłaci, ale i znaleźć ofertę najkorzystniejszą, czyli taką, która będzie nas kosztować jak najmniej.

Na co zwracać uwagę wybierając pożyczkę gotówkową?

Całkowity koszt pożyczki to skomplikowana sprawa i może się na nią złożyć wiele różnych opłat. Porównując jednak oferty, dobrze pamiętać o tym, by sprawdzać między sobą te o podobnych parametrach, a także zwracać uwagę na RRSO, czyli roczną stopę oprocentowania. To ten współczynnik, w głównej mierze określa całkowity koszt pożyczki i obliczenie odsetek, które będzie trzeba zapłacić.

Ile kosztuje pożyczka gotówkowa?

Nie da się dokładnie określić kosztów pożyczki, ponieważ w zależności od firmy czy instytucji finansowej, będzie to wyglądało inaczej. Oprocentowanie, odsetki, prowizje i opłaty dodatkowe mogą pojawić się w różnej formie, dlatego tak istotne jest porównywanie między sobą co najmniej kilku ofert o tych samych parametrach, czyli wysokości pożyczanej kwoty i czasu spłaty. Pozwala to dokładniej zweryfikować poszczególne kryteria i warunki przyznania pożyczki, a tym samym znalezienia takiej, która będzie najbardziej korzystna pod względem finansowym.