Jak wydostać się z pętli zadłużenia? Pomoc w wyjściu z długów

csamhaber / Pixabay

Noga powinąć może się każdemu lub też czasem zdarzają się przypadki zaciągania zobowiązań w sposób nieodpowiedzialny. Tym samym bardzo łatwo jest doprowadzić do tego, że spłata kredytów lub chwilówek może nas przerosnąć. Niestety taka sytuacja pojawia się coraz częściej. Na dodatek osoby zadłużone pomocy zaczynają szukać w swojej trudnej sytuacji, dopiero kiedy zadłużenie przerasta ich możliwości finansowe. Czy mają oni jakieś szanse na wyjście z problemów? Może działają instytucje, które oferują pomoc w wyjściu z długów?

Kto może pomóc dłużnikom?

Z całą pewnością nie można spodziewać się w tej materii jakichś cudownych rozwiązań lub też kogoś, kto spłaci za nas nasze zobowiązania. Takie myślenie jest błędne i do tego może doprowadzić do powiększenia się naszych zobowiązań. Jest bowiem sporo firm reklamujących się, że udzielają zadłużonym. Często jednak okazuje się, że firmy te oferują tylko kolejne chwilówki. W przypadku zadłużenia korzystanie z kolejnych pożyczek nie jest zbyt dobrym posunięciem, bo tylko pogarsza to naszą sytuację.

Na początku to my sami musimy sobie pomóc. Chodzi tu przede wszystkim o analizę swoich finansów w możliwie jak najdokładniejszym stopniu. Taki ruch pozwoli nam precyzyjnie określić nie tylko wysokość zadłużenia, ale też stopień naszych możliwości finansowych. Chcąc pozbyć się długów, będziemy musieli dość mocno zracjonalizować dotychczasowe wydatki i zrezygnować z wielu rzeczy, gdyż przyczyniają się one do generowanie niepotrzebnych kosztów. Dobrze również określić czy nasze zadłużenie nie jest przypadkiem przedawnione.

Profesjonalna pomoc w wyjściu z długów

Mając za sobą oceną stanu faktycznego naszych możliwości finansowych oraz wysokości zadłużenia powinniśmy wybrać instytucję oddłużeniową, kancelarię prawną czy też fundację anty windykacyjną. To przy pomocy jednej z tych instytucji można działać profesjonalnie w kierunku oddłużenia na drodze przedsądowej oraz sądowej. Szczególnie warto o pomoc zwracać się do instytucji oddłużeniowych, gdyż mają one pewną przewagę nad typowymi kancelariami prawnymi. Chodzi mianowicie o fakt, że są one wyspecjalizowane w tym właśnie kierunku. Wygląda to mniej więcej tak, jak u lekarzy, gdzie również występują określone specjalizacje.

Zadłużenia to często powód do wstydu i strachu, lecz ukrywanie tego problemu nic nie da. Co więcej, prowadzi to często do odwlekania realnych działań. Warto jednak przełamać swoje obawy i skorzystać z profesjonalnej pomocy na każdym etapie sporu z wierzycielami. Do tego działając szybko, unikniemy pogorszeniu sytuacji, a nasze problemy będą łatwiejsze do rozwiązania.