Najlepszy i najtańszy sposób, żywienia zwierząt hodowlanych.

AnnieSpratt / Pixabay

Podczas hodowli zwierząt, przeznaczonych zarówno na mięso, jak i produkty odzwierzęce, w tym mleko, ważną rolę odgrywa zbilansowana dieta, dostarczająca niezbędnych, do prawidłowego rozwoju składników, w tym witamin, oraz tłuszczy. Pasza, która stanowi podstawowy posiłek zwierząt, choć jest pożywna, niestety nie jest na tyle kaloryczna, by hodowlane zwierzęta szybko przybierały na wadze, ponadto czuły się nasycone przez dłuższy czas, dlatego podstawową paszę, warto urozmaicić w olej sojowy, czyli wysokokaloryczny uzupełniacz pasz. To właśnie dzięki niemu, zwierzęta będą chętniej jeść, szybciej przybierać na wadze, a przy tym, uzupełniać organizm w witaminy i składniki mineralne.

Czym jest olej i w jakim celu się do stosuje. Czy jest zdrowy i wartościowym uzupełnieniem paszy?

Olej, jest doskonałym uzupełniaczem paszy. Zawiera bardzo dużą ilość tłuszczy nasyconych,Omega-3 oraz Omega-6, liczne witaminy, w tym A, B, E i K oraz minerały jak potas, fosfor czy żelazo. Ze względu na oleistą konsystencję, łatwą w rozprowadzaniu, doskonale można go wymieszać z dowolną paszą. Staje się ona wtedy bardziej miękka, przyjemniejsza dla zwierząt, w dodatku nie pyli dzięki czemu, zwierzęta chętniej po nią sięgają. Ponadto, dzięki dużej energii, jaką dostarcza olej sojowy, pasza jest bardziej wartościowa i kaloryczna. Dzięki temu, karma starcza na dłużej, a żywienie zwierząt, jest tańsze.
Olej, jako dodatek do paszy, jest bezpieczny, pozytywnie wpływa na samopoczucie zwierząt. Szybciej przybierają one na wadze, dzięki niezbędnym składnikom, zawartym w paszy. To najlepszy, najzdrowszy i najbardziej ekonomiczny sposób, karmienia zwierzą.

Olej wartościowym i tanim dodatkiem do pasz. Jak go przechowywać, by nie stracił swoich cennych właściwości?

Przechowywanie oleju, nie jest skomplikowane, oraz nie wymaga specjalnych zbiorników. Z racji dużej ilości płynu, olej najczęściej dostarczany jest w dużych, plastikowych pojemnikach, umożliwiających jego przechowywanie. Wyposażone w kranik zbiorniki, umożliwiają szybkie i łatwe nalanie oleju, co nie stanowi problemu dla hodowcy. W przypadku dowozu oleju w cysternach, co zdarza się w przypadku dostarczenia dużej ilości oleju, należy przelać go do zamkniętych pojemników.
Olej, by nie stracił swoich cennych właściwości, należy przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu. Ze ze względu na jego dużą wydajność, do paszy, wystarczy dodać nie dużą ilość oleju, po czym wszystko dokładnie wymieszać. Tak przygotowane jedzenie, najlepiej odstawić na kilka minut, by mieszanka zmiękła i wchłonęła olej.

Dla jakich zwierząt, przeznaczony jest olej surowy sojowy? Czy można go podać każdemu zwierzęciu?

Olej sojowy jest świetnym dodatkiem dla drobiu, świń oraz krów. Może być podawany młodym zwierzętom, oraz dorosłym. Jest uzupełnieniem dla zwierząt przeznaczonych na mięso,. jak i tych, na produkty zwierzęce, jak mleko czy jaja. Jest zatem najlepszą formą paszy dla zwierząt hodowlanych, w dodatku bardzo ekonomiczną.