Czy da się wykonać przelew w złotówkach na na konto walutowe? Czy na konto walutowe można wpłacać złotówki

adnovak / Pixabay

Współczesne rozwiązania związane z bankowością w niemałym stopniu potrafią nam ułatwić wiele spraw. Nie jest rzadkością przelanie środków pieniężnych na inny kontynent. Warto mieć jednak świadomość, że najszybsze najwygodniejsze rozwiązania mają swoją cenę. Jak to zrobić i czy potrzebujemy do tego konta walutowego? To tylko kilka kwestii, jakie zostaną poruszone w niniejszym tekście.

Czy potrzebne jest nam konto walutowe?

Często chcąc przesłać pieniądze na zagraniczne konto, zastanawiamy się czy na konto walutowe można wpłacać złotówki lub też, czy konieczny jest nam do wykonania tego zadania rachunek walutowy. Tak się składa, że do przesłania pieniędzy za granicę wystarczy nam posiadanie zwykłego ROR. Tym samym sprawa zamyka się jedynie w dysponowaniu właściwą liczbą środków. Zatem posiadanie konta walutowego jedynie sporadycznie nie ma najmniejszego sensu, ponieważ w dłuższej perspektywie będzie to nieopłacalne. Na to sen tylko i wyłącznie w przypadku wysyłania pieniędzy w obcej walucie dość często.

Jak zatem wykonać przelew w złotówkach na zagraniczne konto?

Jak to już zostało przed momentem wyjaśnione przelew taki, jest możliwy. Tym samy pytanie nie brzmi już czy na konto walutowe można wpłacać złotówki, ale jak tego dokonać? Nie ma banku, który zrobiłby jakieś problemy w tym przypadku. Najzwyczajniej w świecie podczas wpisywania danych zaznaczamy opcję przelewu zagranicznego, kolejno wpisujemy dane, rodzaj transakcji oraz walutę transakcji. W ten sposób można wykonać transfer środków nawet do odległego zakątka, lecz trzeba mieć na uwadze odpowiednie do rodzaju operacji koszty. Warto dodać, że przy wpisywaniu danych zasadniczą różnicą jest konieczność podanie dodatkowo kodu IBAN oraz BIC. Warto znać ten pierwszy, gdyż BIC lub inaczej zwany też kodem SWIFT jest wyszukiwany automatycznie.

Reasumując, nie ma problemu w tym, że wykonujemy przelew w naszej rodzimej walucie na konto walutowe. Oczywiście oprócz pewnych różnic czysto technicznych powinniśmy liczyć się z kosztami takiej operacji. Warto pamiętać, że bank przeliczy złotówki według aktualnego kursu walu, ale również pobierze określoną kwotę za samo wykonie przelewu. Kwota ta jest różna i zależy od regulaminów indywidualnych w danym banku.