Jak wykorzystać płytę MDF w meblarstwie?

Pexels / Pixabay

Płyta MDF to niedrogi materiał, który idealnie nadaje się do produkcji mebli. Wiele gotowych mebli dostępnych w sklepach meblowych jest wykonanych właśnie z tego materiału. Płyta MDF będzie też idealna, jeśli chcesz stworzyć nowe elementy wyposażenia swojego domu – elementy dekoracyjne, jak i praktyczne meble.

Płyta MDF jest trwała, łatwa w użyciu i odporna na zmiany temperatury, co czyni ją doskonałym surowce. Nie toleruje jednak wilgoci (chłonie ją z powietrza), dlatego nie należy jej stosować w miejscach narażonych na wilgoć. Płyta MDF z powodzeniem może być stosowana w produkcji szafek, półek, szaf, listew wykończeniowych i innych elementów wyposażenia wnętrza.

Płyta MDF (od angielskiej nazwy Medium-Density Fiberboard) to płyta pilśniowa średniej gęstości. Wytwarzana jest z trocin i kleju. Ten poręczny materiał budowlany doskonale nadaje się do budowy wielu rodzajów mebli, w tym półek, szafek, komód i innych. Mimo że jest to produkt tani, jest bardzo trwały i łatwy w obróbce, jeśli ktoś zna się na stolarstwie.

Płyta MDF ma gładką fakturę, która doskonale nadaje się do nakładania farb i fornirów. Jest również stosunkowo gęsta, dzięki czemu lepiej trzyma śruby niż inne porównywalne materiały, takie jak płyty wiórowe. Warto też wspomnieć, że płyta ta jest odporna na zmiany temperatury.

Płyta MDF dostępna jest w różnych kolorach, między innymi nawet w odcieniach słojów drewna, takich jak dąb europejski, jasny buk i orzech włoski. Można ją również kupić w wielu kolorach, takich jak czerwony, zielony, niebieski i żółty.

Uciążliwą sprawą podczas stosowania płyt MDF jest drobny proszek powstający podczas cięcia lub frezowania. Dlatego podczas obróbki płyty MDF warto starać się unikać kontaktu z cząsteczkami pyłu, służą do tego maski i okulary ochronne. Dobrze też wykonywać jak najwięcej cięć i frezowania na zewnątrz. W ten sposób uniknie się burzy pyłowej w domu.

Zewnętrzna warstwa płyty MDF jest twarda i wytrzymała. Za to jej wewnętrzne warstwy są całkiem miękkie, przez co narożniki i krawędzie będą niestety podatne na uszkodzenia. Należy więc obchodzić się z nią ostrożnie upewniając się, że nie uderzy się nią o żadne twarde powierzchnie.

Płyta MDF nie jest odporna na wilgoć. Jeśli będzie nawet lekko wilgotna, mogą pojawić się na niej brzydkie nierówności. Jeśli będzie naprawdę mokra, może spuchnąć i stać się niezdatna do użytku. Aby tego uniknąć, trzeba uważać na miejsca, w których używa się płyty MDF w domu.