Jak można sprawdzić wiarygodność firmy?

Realizowanie celów biznesowych nie jest możliwe, jeśli firma podejmuje współpracę z nieodpowiednimi kontrahentami. Przedsiębiorcy nie powinni bazować jedynie na zaufaniu i uścisku dłoni. Coraz częściej wykorzystuje się zabezpieczenie w postaci sprawdzenia potencjalnego kontrahenta. W jaki sposób można potwierdzić wiarygodność firmy? Dowiedz się, jak skutecznie zweryfikować przedsiębiorcę przed rozpoczęciem współpracy.

Samodzielna weryfikacja kontrahenta – czy to możliwe?

Obecnie jedną z największych baz danych jest Internet. Dostęp do tego źródła jest nieograniczony, więc każdy może zgromadzić wiele informacji na temat swoich kontrahentów. Informacje znalezione w sieci nie zawsze są jednak wiarygodne. Wiele opinii o usługach i produktach to kampanie marketingowe lub szkodliwe działania konkurencji.

Sprawdzając wiarygodność firmy w Internecie, należy szczególnie uważać na jakość źródeł. Wartość opinii znalezionych w sieci można w prosty sposób zweryfikować. Wystarczy poznać sposób działania danej strony internetowej. Jeśli ocenę produktów lub usług mogą wystawiać jedynie klienci, to informacje można uznać za wiarygodne. Dobrym wyznacznikiem może być też sposób zarządzania portalem i styl odpowiadania na negatywne komentarze.

Oficjalne rejestry – gdzie znaleźć sprawdzone informacje?

Weryfikacja kontrahenta powinna zacząć się od sprawdzenia, czy jego firma jest zarejestrowana, jaki ma zakres usług i kto jest jej formalnym właścicielem. Jeśli przedsiębiorstwo jest spółką, to warto zorientować się, kto ma władzę decyzyjną. To właśnie z tą osobą najlepiej zawierać umowy. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć w specjalnych rejestrach.

  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – zawiera najważniejsze dane o stabilności firmy.
  • Krajowy Rejestr Sądowy – w bazie można znaleźć daty złożenia sprawozdań finansowych oraz informacje na temat przekształceń i zmian.
  • Rejestr Dłużników Niewypłacalnych – jest to państwowa instytucja, która prowadzi spis dłużników na podstawie orzeczeń sądowych.
  • Biura Informacji Gospodarczej – można w nich znaleźć dane na temat sytuacji finansowej kontrahenta.

Jeśli dane przedsiębiorstwo budzi wątpliwości, to przed podjęciem współpracy warto poprosić o przedstawienie zaświadczeń o braku zaległości w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym oraz ZUS-em. Kontrahent, który nie wywiązuje się w czasie z tych obowiązków, nie jest godny zaufania.

Firma windykacyjna – czy może weryfikować kontrahentów?

Profesjonalne kancelarie windykacyjne oferują pomoc w zakresie sprawdzania wiarygodności kontrahentów. Wywiad gospodarczy obejmuje różne działania, które mają na celu poszukiwanie, gromadzenie i rozpowszechnianie przydatnych informacji na temat przedsiębiorstw działających w różnych branżach. Warto zaznaczyć, że specjaliści wykorzystują tylko legalne źródła.

W procesie weryfikacji klientów i kontrahentów przydatne mogą okazać się sprawdzone kontakty i doświadczenie. Dlatego dobrym pomysłem jest zatrudnienie firmy takiej jak Hadyński Inkaso, która działa na rynku od wielu lat. Raport stworzony przez kancelarię pozwoli stwierdzić, czy współpraca z danym podmiotem jest bezpieczna.