Dziecko posługujące się dwoma językami – czy warto?

badski007 / Pixabay

Znajomość języków obcych to konieczność w wielu sytuacjach. Są takie pary, które intensywnie zastanawiają się nad tym czy warto i jak wychować dwujęzyczne dziecko?

Wychowanie dwujęzycznego dziecka

Odpowiedź na pierwszą część pytania jest bardzo prosta – tak warto to zrobić, jeśli jest taka możliwość. Dziecko posługujące się dwoma językami może przy okazji podróży, przeprowadzki, albo innej sytuacji życiowej łatwo i naturalnie porozumieć się z mieszkańcami danego kraju. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które warto sobie wypracować. Wychowanie dwujęzycznego dziecka wymaga pewnej ilości pracy, zarówno od rodziców jak i od samego dziecka. Powinna to być nauka regularna, przebiegająca przy pomocy różnych form przekazu informacji. Dziecko, powinno mieć możliwość regularnej rozmowy, czytania, a także słuchania w dwóch językach. Taka forma nauki jest jedyną skuteczną formą, dzięki której twoje dziecko stanie się dwujęzyczne. Przy odpowiedniej ilości motywacji i zainteresowania dziecka nauką dwóch języków, będzie ona przebiegała w sposób przyjemny i naturalny. Warto praktykować naukę w formie zabawy. Nie możesz denerwować się na dziecko, ponieważ je to przestraszy i może skutecznie zniechęcić do nauki dwóch języków. Jeśli zauważasz, że po upływie większej ilości czasu, dziecko nie jest zainteresowane którymś z języków i wyraźnie nie chce się go uczyć, daj mu czas. Pamiętaj, że zmuszanie dziecka do nauki języka to najgorszy możliwy sposób.

Zakończenie

Dwujęzyczne dzieci mają tak naprawdę wielkie szczęście. Znajomość więcej niż jednego języka otwiera przed ludźmi wiele ciekawych perspektyw, a jak wiadomo, nauka języków jest najefektywniejsza, jeśli jest praktykowana od najmłodszych lat życia człowieka. Taka metoda daje nam dużo więcej profitów, niż rozpoczęcie nauki drugiego języka w późniejszych latach życia. Pamięć nie jest już tak dobra, a umysł nie chłonie wiedzy jak gąbka, co jest naturalne w wieku dziecięcym.