Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Bycie posiadaczem większej liczby nieruchomości często może przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza kiedy wszystkiego trzeba doglądać samemu. Zbawieniem okazuje się zatrudnienie osoby, która przejmie zarządzanie nieruchomościami i będzie sprawowała nad nimi nadzór. Takie rozwiązanie pozwoli na bezstresowe podejście do dochodu pasywnego, jakim jest wynajem mieszkań. Co zarządzanie nieruchomościami może zaoferować inwestorowi i czego może się spodziewać, jeśli zdecyduje się na zatrudnienie zarządcy?

Czym jest zarządzanie nieruchomościami?

W najprostszych słowach można to ująć w ten sposób, że zarządzanie nieruchomościami wykorzystuje się przy wszelkiego rodzaju wynajmowanych obiektach. Mogą być to domy, mieszkania, biura, powierzchnie magazynowe. Firma lub osoba odpowiedzialna za zarządzanie pomaga właścicielowi przy codziennych sprawach związanych z nieruchomościami, ale także może występować w jego imieniu. Zarządca nadzoruje wynajem i utrzymanie nieruchomości oraz koordynuje kupno i sprzedaż nieruchomości z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami.

Kiedy zatrudnić zarządcę nieruchomościami?

Prowadzenie działalności w zakresie nieruchomości w pełnym wymiarze godzin, kontakty z najemcami czy codzienne sprawy związane z doglądaniem domów, mieszkań, biur lub magazynów nie dla każdego inwestora są komfortowe. Niektórzy nie chcą zaprzątać sobie głowy takimi sprawami, dlatego decydują się na poniesienie dodatkowych kosztów i zatrudniają profesjonalistów od zarządzania nieruchomościami. O ile w przypadku dwóch czy trzech mieszkań można sobie ze wszystkim poradzić samodzielnie, o tyle posiadając kilkanaście lub kilkadziesiąt obiektów na wynajem, może być to zadanie bardzo trudne. Poza tym nie każdy ma predyspozycje do zarządzania.

zarządzanie nieruchomościami

Jak znaleźć dobrego zarządcę?

Dzisiaj w internecie nie brakuje ofert ludzi, którzy chętnie zajmą się zarządzaniem nieruchomościami. Ostatnio jest prawdziwy wysyp takich ogłoszeń, ale ile z tych osób ma kompetencje do tego zawodu? Zarządzanie nieruchomościami to nie jest łatwa praca. Czasami bywa bardzo stresująca, dlatego właściciel obiektów nie może sobie pozwolić na kogoś, kto nie ma doświadczenia. Jedną z najważniejszych kwestii przy zatrudnieniu zarządcy jest to, aby taka firma lub osoba działała zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, posiadała ubezpieczenie w zakresie swojej działalności, a także cały szereg szkoleń. Odpowiednie umiejętności zarządcy są gwarancją, że nieruchomości, czy to mieszkaniowe, czy komercyjne pracują na siebie i przynoszą oczekiwany dochód pasywny.